O PLEMENI


Původ

O vaši pozornost se uchází jedno z nejmenších a nejstarších nativních plemen. Z původní domoviny, kterou jsou Shetlandské ostrovy, ležící severně od Skotska. Původně byly tito poníci využívání především jako soumaři, kteří přibližovali náklady do vzdálených míst ostrovů.  Později začali být šlechtěni k tahu a  shetland začal být využíván k pracem v dolech a nošení nákladů. Jeho obliba se díky bezvadnému charakteru rychle rozšířila do celého světa.

Na jeho základě vznikala nová, člověkem vyšlechtěná plemena, jako falabela, minihorse, americký shetland a další. 

V Evropě se podařilo uchovat shetlanda v jeho původní podobě, v originálním typu s KVH do 107 cm i s minitypem, v KVH do 87cm. Vzhled shetland ponyho je dnes ustálený. Plemenný standard požaduje koně s dobrou kostrou, živým výrazem a kompaktního.  


Povaha a vzhled

Shetland pony je velice milý, dobrácký koník, houževnatý a učenlivý, přiměřeně temperamentní. Z nezaměnitelných exteriérových znaků je to především ušlechtilá malá hlava s bystrýma očima. Dobře nasazený, bohatě osvalený krk s bohatou hřívou přechází v silné a široké plece. 

Prostorný až sudovitý hrudník, výrazný kohoutek a pevná bedra jsou také výraznými plemennými znaky. Silné korektní končetiny s dobrou holení ve správném úhlení umožňují prostorný klus. Rousy, bujné ocasní žíně ani hříva se nestříhají, ale prozrazují péči a zájem chovatele.

Vždy z koní musí vyzařovat pohlavní dimorfismus, síla a zdraví. Dobrá krmitelnost už při základní péči zajistí pěknou výživnou kondici a osrstění, které uchrání i novorozená hříbata od chladu a nepřízně počasí. 

Při vhodném a citlivém přístupu jsou tito poníci dlouhé roky ochotnými jezdeckými partnery, další zase vytrvalými pomocníky v zápřahu, kde zastanou i drobné hospodářské práce. Mají i mnoho příznivců ve vozatajském sportu. 

Pro svou plodnost a vzorné mateřské vlastnosti jsou bezproblémoví ve skupinovém chovu a brzy dají možnost svým chovatelům zažít povznášející pocit z úspěšného chovu. Jsou také plnohodnotnými společníky velkých koní.  

V dřívějším období, kdy všechna plemena pony byla registrována pouze v jedné plemenné knize, nebyl chov nikým usměrňován a řízen. Docházelo ke křížení s ostatními plemeny a jedinečné, původní rase hrozil zánik . 

Až z odchovů ze zoologických zahrad, několika málo soukromých chovatelů a nadšenců bylo možno postavit základ českého chovu na málu původových jedincích. 

Poděkování za vznik dnešního chovatelského svazu patří paní Ing. Mileně Novákové a panu Ing. Dušanu Jakovljevičovi, kteří v roce 2000 zorganizovali setkání chovatelů a příznivců tohoto jedinečného plemene.