SPORT

Jízdy zručnosti

Jízdy zručnosti jsou již dlouhou dobu nedílnou součástí všech pony výstav. 

Jejich cílem je prověřit především charakterové vlastnosti poníků, jejich ochotu spolupracovat, šikovnost a psychickou odolnost, a zároveň uvést děti do světa jezdectví. 

Jsou určeny jak pro nejmenší kategorii dětí, které je absolvují v doprovodu vodiče, tak i pro zdatnější samostatné jezdce. 

Pro jezdce je připravena dráha s nejrůznějšími úkoly, které je třeba co nejlépe splnit v co nejkratším čase. 

Množství a náročnost úkolů je vždy na kreativitě stavitele, je však třeba dbát na bezpečnost dětí i poníků a myslet, také na to, že děti by se při této soutěži měly hlavně dobře bavit. 

Protože pro tuto disciplínu neexistují žádná jednotná pravidla, je třeba vždy dobře číst propozice konkrétní akce. 

Traily

Taily, podobně jako jízdy zručnosti, mají prověřit především charakterové vlastnosti poníků, jejich ochotu spolupracovat, šikovnost a psychickou odolnost. 

Patří mezi oblíbené soutěže dětí i dospělých.

Protože  poník je při této disciplíně veden, mohou si jí zpravidla účastnit koně již od jednoho roku věku. I zde je třeba mít na paměti pravidlo "Nezkušený pony, má být veden velmi zkušeným vodičem a naopak začínající vodič má mít k dispozici dostatečně zkušeného ponyho. 

Pro vodiče je připravena dráha s nejrůznějšími úkoly, které je třeba co nejlépe splnit v co nejkratším čase.

Množství a náročnost úkolů je vždy na kreativitě stavitele, je však třeba dbát na bezpečnost vodičů i poníků. V žádném případě nesmí obsahovat prvky, které by při poplašení poníka mohly způsoby zranění. 

Pony může trail absolvovat dráhu buť na ohlávce nebo na vhodné uzdečce. Úbor vodiče může být sportovní a kreativitě se, v rámci bezpečnosti, meze nekladou. Jen u dětí je doporučené používat bezpečnostní přilbu. 

Protože pro tuto disciplínu neexistují žádná jednotná pravidla, je třeba vždy dobře číst propozice konkrétní akce. 

Jízdy zručnosti na oprati

Tyto soutěže si v poslední době získávají velkou oblibu. 

Děti i dospělí mají možnost vyzkoušet si ovladatelnost svých poníků na oprati, bez toho, aby již měli pořízené nákladné postroje a kočáry či sulky. 

I při této soutěži je připravena dráha, která by měla simulovat situace, se kterými se pak kočí setkávají, jak při soutěžích v drivingu či vozatajském parkuru, ale třeba i při běžných činnostech činnostech na farmách. 

Množství a náročnost úkolů je vždy na kreativitě stavitele, je však třeba dbát na bezpečnost kočích i poníků. V žádném případě nesmí obsahovat prvky, které by při poplašení poníka mohly způsoby zranění. Také je třeba mít na paměti, že kočí musí mít v rukou nejen opratě, ale i bič, tomu je potřeba přizpůsobit náročnost úkolů.

Pony by měl být vybaven minimálně uzdečkou s udidlem a náhřbetníkem, který vedou opratě do rukou kočího. Kočí by měl mít rukavice a bič, vhodná je také pokrývka hlavy. 

Protože pro tuto disciplínu neexistují žádná jednotná pravidla, je třeba vždy dobře číst propozice konkrétní akce. 


Vozatajské parkury

Shetlandští poníci se bohužel nemohou účastnit oficiálních vozatajských soutěží pod hlavičkou České jezdecké federace. 

Důvodem je článek pravidel, který říká: "soutěží vícespřeží se mohou účastnit pony s minimální KVH 108cm, pro jednospřeží je minimální KVH 120cm."

Nicméně vozatajské soutěže jsou dnes již nedílnou součástí téměř každé pony výstavy a shetlandským poníkům bývají zpravidla otevřeny i hobby vozatajské soutěže. 

V soutěžích můžeme vídat jednospřeží, dvojspřeží a dnes již nejsou výjimkou ani tandemy shetlandských pony. 

Shetlandští poníci jsou díky svému klidnému temperamentu a dobré ovladatelnosti velmi vhodní pro první seznámení s vozatajským sportem. Na soutěžích často vídáme děti i juniory, kteří tak získají cenné zkušenosti. 

Přesto je třeba při soutěžích spřežení dbát na bezpečnost. Je nutné si uvědomit, že splašené spřežení dokáže napáchat mnohem větší škody, než volně pobíhající kůň se sedlem. 

Pro vozatajské soutěže shetlandských pony neexistují jednotná pravidla. Je tedy třeba vždy pečlivě prostudovat propozice jednotlivých akcí. 

Parkury

Skokové soutěže jsou nejen oblíbenou součástí pony výstav, ale jsou především jednou z jezdeckých disciplín, které zastřešuje Česká jezdecká federace. 

Díky své houževnatosti, ochotě spolupracovat s malými jezdci a odvyklým klidným temperamentem, jsou shetlandští poníci velmi vhodní pro první seznámení a atmosférou skokových závodů. 

Shetlandští poníci se účastní především hobby soutěží a to od parkurů s vodičem, přes jednoduché křížkové parkury až po skoky mohutnosti, kde díky přepočtu překonané výšky překážky na KVH dosahují velmi dobrých výsledků.

Tyto soutěže se řídi pravidly České jezdecké federace, kde najdete i kalendář akcí.  

Drezura

Shetlandské poníky můžeme vídat i v drezúrních obdélnících, kde jsou skvělými partnery začínajících jezdců a to především na hobby úrovni. Pořadatelé drezúrních meetingů dnes s oblibou vypisují hobby soutěže, kde si lze vybrat vhodnou úlohu. Nejjednodušší úlohy obsahují pouze krok a klus a shetlandští poníci je bez problémů zvládnou. 

Tyto soutěže se řídi pravidly České jezdecké federace, kde najdete i kalendář akcí


Vytrvalostní závody

I při vytrvalostních závodech bývají vypisovány hobby soutěže pro děti s vodičem (pěším, či na koni), případně pro poníky v zápřeži.

V těchto soutěžích se mohou shetlandští poníci dobře uplatnit. 

Délka trati je obvykle přizpůsobena možnostem vodičů i malých jezdců.