Shetlandský pony

Původ

O vaši pozornost se uchází jedno z nejmenších a nejstarších nativních plemen. Z původní domoviny, kterou jsou Shetlandské ostrovy, ležící severně od Skotska. Původně byly tito poníci využívání především jako soumaři, kteří přibližovali náklady do vzdálených míst ostrovů. Později začali být šlechtěni k tahu a shetland začal být využíván k pracem v dolech a nošení nákladů. Jeho obliba se díky bezvadnému charakteru rychle rozšířila do celého světa.

Na jeho základě vznikala nová, člověkem vyšlechtěná plemena, jako falabela, minihorse, americký shetland a další.

V Evropě se podařilo uchovat shetlanda v jeho původní podobě, v standardním typu s KVH do 107 cm a v mini typu s KVH do 87cm. Vzhled shetland ponyho je dnes ustálený.

Olympia v. Geldersoord
Olympia v. Geldersoord

Povaha a vzhled

Shetland pony je velice milý, dobrácký, houževnatý a učenlivý koník, přiměřeně temperamentní. Z nezaměnitelných exteriérových znaků je to především ušlechtilá malá hlava s bystrýma očima. Dobře nasazený, bohatě osvalený krk s bohatou hřívou přechází v silné a široké plece.

Prostorný až sudovitý hrudník, výrazný kohoutek a pevná bedra jsou také výraznými plemennými znaky. Silné korektní končetiny s dobrou holení ve správném zaúhlením umožňují prostorný klus. Rousy, bujné ocasní žíně ani hříva se nestříhají, ale prozrazují péči a zájem chovatele.

Vždy z koní musí vyzařovat pohlavní dimorfismus, síla a zdraví. Dobrá krmitelnostuž při základní péči zajistí pěknou výživnou kondici a osrstění, které uchrání i novorozená hříbata od chladu a nepřízně počasí.

Při vhodném a citlivém přístupu jsou tito poníci dlouhé roky ochotnými jezdeckými partnery, další zase vytrvalými pomocníky v zápřahu, kde zastanou i drobné hospodářské práce. Mají i mnoho příznivců ve vozatajském sportu.

Pro svou plodnost a vzorné mateřské vlastnosti jsou bezproblémoví ve skupinovém chovu a brzy dají možnost svým chovatelům zažít povznášející pocit z úspěšného chovu. Jsou také plnohodnotnými společníky velkých koní.

Historie chovu shetlandských pony v ČR

Edern Gwion
Edern Gwion

V dřívějším období, kdy všechna plemena pony byla registrována pouze v jedné plemenné knize, nebyl chov nikým usměrňován a řízen. Docházelo ke křížení s ostatními plemeny a jedinečné, původní rase hrozil zánik .

Až z odchovů ze zoologických zahrad, několika málo soukromých chovatelů a nadšenců bylo možno postavit základ českého chovu

Poděkování za vznik dnešního chovatelského svazu patří paní Ing. Mileně Novákové a panu Ing. Dušanu Jakovljevičovi, kteří v roce 2000 zorganizovali setkání chovatelů a příznivců tohoto jedinečného plemene.

Standard plemene shetland pony

Barva

Shetland pony může mít jakoukoliv barvu známou u koní s výjimkou skvrn (myslí se tím to, co označujeme jako hermelín, tygr nebo appalosa zbarvení).

Srst

V zimě dvojitá srst s pesíky, které odpuzují déšť a udržují kůži poníka kompletně suchou i v nejhorším počasí. V létě krátká srst, která by měla mít krásný hedvábný lesk. Žíně ve hřívě a v ocase by měly být vždy dlouhé, rovné a bohaté.

Hlava

Hlava by měla být malá a souměrná. Uši malé a vztyčené, široce nasazené, ale směřující dopředu. Čelo má být široké, s výraznýma, tmavýma, inteligentníma očima. Huba musí být široká se široce otevřenými nozdrami. Zuby a čelist musí být korektní.

Tělo

Krk by měl být dobře nasazen na lopatku, která je šikmá, ale ne strmá a zakončena výrazným kohoutkem. Tělo by mělo být silné, s prostorným hrudníkem a s dobře klenutými žebry. Silná a osvalená bedra. Záď má být široká a dlouhá s dobře nasazeným ocasem.

Přední končetiny (hrudní končetiny)

Přední končetiny by měly mít silné, ploché kosti, silná předloktí, krátkou holeň. Pružné spěnky a korektní postoj.

Zadní nohy (pánevní končetiny)

Stehna by měla být silná a svalnatá s dobře tvarovanými silnými hlezny. Při pohledu zezadu zadní končetiny nesmí být posazeny příliš široce od sebe a hlezna by neměla být vytočena dovnitř. Korektní postoj.

Kopyta

Tvrdá, kulatá a dobře tvarovaná.

Akce

Přímá, volná akce využívající každý kloub. Chody jsou prostorné.

Obecné

Nejdůležitějšími a základními rysy shetlandského ponyho jsou jeho vitalita výdrž a odolnost. Zvláště důležitý je pak bezvadný charakter.